kocicka.net fanda zwíře old zwíře
zwíře

27.01.2007

Buy one get one free

Věci zdarma jsou šmejd

Na co půjdeme do kina rozhodla náhoda. Obsluhoval jsem anglického krále začalo před patnácti minutami, Dokonalý trik pouze před pěti. Tak ještě rychle na záchod a potom rovnou do titulků, kde nám s anglickou přesností vysvětlili, jak efekt kouzla funguje. Dokonalý trik nám doporučovalo několik (slovy dva) lidí, tak jsme si říkali, proč ne. A to i když jeden z nich je ctitel Dana Browna...

Vzhledem k tomu, že chci vysvětlit, proč je ten film špatný, budu muset prozradit zápletku, ale vzhledem ke kvalitám to vůbec nevadí. Podstatou filmu je soupeření dvou kouzelníků o nejlepší trik, který obecenstvo uvede v úžas. Kdysi v mládí jeden z nich (Alfred) špatně uvázal uzel, což stálo život ženu druhého kouzelníka, Roberta. Od té doby je mezi nimi smrtelná nenávist, která se projevuje třeba tím, že si navzájem chodí na představení a provádají naschvály.

Pak ovšem přijde Alfred s trikem, který nikdo nedokáže vysvětlit. Robert najednou nemá chvíli klid a vyšle i svou přítelkyni za Alfredem na výzvědy. Ta získá Alfredův zašifrovaný deník a předá ho Robertovi a po únosu Alfredova pomocníka k němu získá i klíč. Na základě toho se vydá za Nikolou Teslou (David Bowie), aby si nechal sestrojit stroj na teleportaci. Nejprve se mu to nedaří, protože předměty zůstávají na místě. Ale to je pouze zdání, protože ve skutečnosti se předměty nepřemisťují, ale duplikují.

S novým strojem začne Robert novou show, která je nesmírně populární. Nechává se zdvojovat a jednu svou kopii vždy zabije. Alfred ten trik nemůže pochopit, takže se vydá na výzvědy a je svědkem právě další vraždy dvojníka. Když se mu snaží pomoct zachránit se, je přistižen a obviněn z vraždy. Robertovi stále nedá spát Alfredův trik s teleportací, takže v přestrojení se snaží z Alfreda jeho tajemství vymámit, což se mu nepodaří, ale tajemství se dozví těsně před svou smrtí — Alfred má dvojče.

První, co mi vadilo, bylo, že Alfredova manželka za šest let nepoznala, že se u ni střídají dva muži. Ve filmu je sice náznak, že ji miloval pouze jeden muž a druhý nedokázal správně říct "miluji tě", ale celé to je virtuální konstrukce.

Co mi však vadilo víc, že do tématu kouzel je zamíchána "věda", tedy pseudověda. Pokud si někdo vzpomíná na recenzi Jizvy jsem velkým přítelem směru new weird. Míchání vědy a magie, přirozeného a nadpřirozeného může vytvořit výbornou atmosféru. Nebo taky příběh totálně zabít, jako v případě Dokonalého triku. Anglie konce 19. a začátku 20. století, vědecké objevy Edisona a Tesly, jejich vědecké soupeření a do toho reálný stroj na teleportaci od geniálního Srba. Možná film chtěl naznačit, že dokonalý trik se skrývá právě za nějakým vědeckým objevem, že nic takového se nedá vymyslet. Ale mě právě tohle přišlo rušivé a film mě přestal bavit ve chvíli, kdy se ve filmu objevil náznak takového iracionálního řešení. Prostě hodně špatná sci-fi.

Jednu hvězdičku bych dal za Nikolu Teslu v podání Davida Bowieho, který měl skvělý slovanský přízvuk. A druhou za Scarlett Johansson, to máme pěkné dvě z pěti.

Když jsme vycházeli a poslouchali kolem sebe hlasy zmatených lidí "já to nechápu", objevil se před námi otevřený sál, kde právě začínalo Obsluhoval jsem anglického krále. No řekněte, byli byste takové svině a šli zdarma na film?

Ukázalo se to úplně přesně: věci zdarma jsou "crap". Podle recenzí a "doporučení" jsem si to asi nedokázal pořádně představit a musel jsem se nechat vytrestat. Mizerná stylizace, průměrné herecké výkony, strašné "digitální" triky a béčková televizní produkce. Ve většině okamžiků tušíte, jak to Menzel chtěl natočit, ale zároveň vidíte, že se mu to nepovedlo. Už vybraná hudba je zvukově špatná a tematicky lehce mimo. První záběry vám ukáží, jak se česká televize zlepšila (nebo se Menzel zhoršil) a hned následující trik je tak slabý, že lepší natočil i Karel Zeman před padesáti lety. Když si Vydra stěžovala v Listu živitelce, že ho Menzel neobsadil, protože se tam zřejmě nehodil, napadlo mě, že jeho slabý herecký výkon by filmu rozhodně nijak neublížil. Když ani Pavel Nový nedokázal rozhazovačného a poživačného generála zahrát s dostatečnou přesvědčivostí, takže jsem měl dojem, že je to nějaký přednosta stanice, který se tam přijel vychrápat s děvkama...

Odejít v polovině bylo rozhodně nejlepší rozhodnutí dne. Tedy hned po arabské kuchyni v Safiru. Ano, jsme poživačné kočky, které před kulturním zážitkem potřebují mít plná břicha. A nestydíme se za to.

(Kulturní ozdravovna) 27. ledna 2007, 13:02, Komentáře (23)

Komentáře

tláča 27.01.2007, 13:54:59
Podle mě je základní pointa stejná jako ta v tomhle tvém článku. Když jsi zklamanej, neuspokojenej a naštvanej, uniknou ti souvislosti.

avatar
zwíře (WWW) 27.01.2007, 14:23:19
ale tláčo...

džouns 27.01.2007, 16:04:32
kouzlo je nechat se okouzlit, protoze ve skutecnosti clovek nechce vedet, co se doopravdy deje. A kazit to ostatnim takovymhle spoilerem je fuj :-). A co hra s casovejma rovinama a maly, nenapadny naznaky, co ti pak zpetne sepnou...

džouns 27.01.2007, 16:09:33
nehledě na to, že mám pocit, že si u toho spal, protože 2/3 věcí, co popisuješ, popisuješ (záměrně?) trochu špatně... Nicméně mě mrzí, že se ti to nelíbilo...

tláča 27.01.2007, 18:28:56
Emoce jsou temné proudy našeho vnímání. Předsudky jsou zlaté klece našich myslí. Slova jsou magií a soudy jsou kletby. Rozumím tomu, když svět vypadá laciný, povrchní a nekvalitní. Ale nikdy to není tím, že je laciný, povrchní a nekvalitní. Vždycky je to očima.
Mimochodem, nešlo o teleportaci ale o zdvojování. Nedávno se nějakým fyzikářům-divochům podařilo za určitých podmínek změřit tu samou částici na dvou místěch zároveň.

e*v 27.01.2007, 19:29:54
já si myslím, že svět je laciný, povrchní a nekvalitní. až na výjimky. až na to, čemu si dáme smysl sami.

tláča 27.01.2007, 19:52:09
leda by jsme kvalitu a hloubku a smysl dávali sami velmi málo často, výjimečně

tláča 27.01.2007, 19:54:05
:) a nedá mi to, \"Jak jsem obsluhoval ...\" není nabízen zadarmo, to jenom ty jsi ho zadarmo získal ...

Dv 27.01.2007, 20:29:58
Džounsi, nespal. To bych si všimla. Příběh nemá logické lapsy, ano, sepne to, mozaika se složí. Ale to nic nemění na tom, že je to značná konstrukce, pro mě trochu kostrbatá. Já jsem se některými řešeními cítila otrávená. Třeba motiv dvojčete, tím se dá vyřešit všechno a je to oblíbený, laciný trik lehké dobrodružné literatury.
tláčo, to by měl napsat zwíře, ale nečteš pozorně. O duplikování je v příspěvku hojně řeč. A jinak: objektivně zhodnotit svět není možné, svět se vždycky se jenom jeví. A svět se, pomineme-li přírodní zákonitosti, skládá z lidí a jejich vztahů, a ty skutečně leckdy skutečně povrchní, laciné a nekvalitní jsou.

avatar
zwíře (WWW) 27.01.2007, 22:32:21
tláčo, opravdu neumíš číst. Robert *chtěl* od Tesly teleportaci, ale *dostal* zdvojování.
na emocích není nic temného, jsme lidé, emoce nás více či méně ovládají. z potlačování emocí nic dobrého nevzejde. spíše je důležité si to uvědomovat a dokázat s tím správně nakládat. hrát se slovy si můžeme i nadále, ale to nic nemění na tom, že ten film je průměrný. není špatný, jak jsem chtěl původně napsat, pouze není dotažený, abych mohl odcházet se spadnutou sanicí. obtěžuje. myslím, že nejsem člověk trpící předsudky. možná jsem náročný divák, ale to mi přijde spíš jako přednost.
taky je pravda, že jsem Obsluhoval jsem... dostal zdarma jenom já, ale to nic nemění na tom, že je to opravdu odpad, kterého od reálného odpadního hodnocení udržuje pouze můj sentiment k panu Menzelovi.
ad zdvojování: \"nedávno\" je tak skoro dva roky. a je to celé trochu jinak a ani v náznaku to nevysvětlí zápletku filmu :-)
džouns: já se nechával okouzlit první část, ale fakt scéna s Teslou a celá \"zápletka\" mě tak znechutila, že jsem měl co dělat to dokoukat. pokud ti nějaká věc naruší vnímání, tak už ti je jedno, že je to řemeslně dobře natočené, protože tě to stejně otravuje.

otevřenost vůči ... smilla 28.01.2007, 15:13:00
o dokonalém triku jsem zatím slyšela pouze superlativy, z několika různých zdrojů. určitě to omrknu na vlastní oko, spoiler nespoiler.

avatar
tláča (WWW) 28.01.2007, 17:20:43
více zde

džouns 28.01.2007, 17:59:48
vidíš a já měl největší radost z toho, že sem na to sám přišel asi ve 2/3 filmu... Já nečekám od takovýchle filmů intelektuálně/kulturní veledílo.... Ale přistoupit na jejich hru (obzlášť je-li takhle mazanáú a nechat se unést....

avatar
jste všichni miláčci :) zwíře (WWW) 28.01.2007, 18:40:00
já tady pouze prezentuji svůj názor, proč mi ty filmy přijdou průměrné. předkládám argumenty, se kterými se dá polemizovat, nikomu je nenutím. dnes jsem si vyslechnul názor, proč je nový Mezelův film tak skvělý - nesouhlasím s ním, ale přijde mi legitimní, protože je podložený argumenty.
jsou filmy, na které budeme vzpomínat dlouho a rádi se na ně podíváme znovu. a pak jsou filmy, které stačí vidět jednou. a některé ani to ne. já se radši dívám na filmy, které chci vidět znovu.

džouns 28.01.2007, 22:17:18
Nejde ani tak o obsah, jako spíš o formu, dyk sem ti to dneska vysvětlovat... Proč tak agresivně, proč tak \"pravdařsky\" a kazatelsky - nejsme přeci na komentářové stránce MF DNES.... Proto asi ty reakce, víš :-)

ocas 29.01.2007, 13:07:16
Ovšem s tou prozrazenou zápletkou jsi to docela prodal. Tvůj osobní názor nevyváží mý nebo kohokoliv případný ochuzení ze shlédnutí tohoto filmu. Když jsi v tom měl tak jasno, mohl jsi aspoň na tomto blogu udělat dokonalý trik..

e*v 29.01.2007, 20:13:39
dž: zwíře napsal svůj názor, možná trochu kritický (ale já třeba souhlasím:). snad bys mu nechtěl radit jak psát, o čem psát, etc...

mě to nedá... Dv 30.01.2007, 09:58:22
džounsi, a co už by měl člověk dělat, kdyby ani na blog nemohl psát co chce a jak chce? (nácky a jiné extremisty nepočítám). To co píšeš, je čiště emotivní \"argument\", kterým hájíš věc, co se Ti líbila. Což je v pořádku, ale už to nepatří do věcné debaty:-) A tohle určitě odněkud taky znáš: vyhraněné psaní aspoň zajišťuje dostatek komentářů a čtenost článku :-D
ocas: na začátku textu je varování, že zápletka bude prozrazena...

tláča 30.01.2007, 14:51:58
2Dv: diskuse o emocích (které vedou naše názory) je pro mě stejně tak věcná, jako pro někoho diskuse o motorech a stavebních materiálech.

avatar
zwíře (WWW) 30.01.2007, 15:47:19
diskuse o emocích nebo diskuze s emocemi? přijde mi to jako výrazný rozdíl

Dv 30.01.2007, 16:04:37
Tláčo, už to za mě napsal zwíře, tak jen poslední poznámku. Myslím, že nejlepší věcnou diskusi o emocích lze zažít třeba na psychiatrické konferenci:-) Jinak soudím, že to nejsou jen a jen emoce, co vedou naše názory, ale o tom asi bude dost literaruty jinde. Nicméně mám dojem, že už jsme od filmu vzdálili na hodně jiná pole, pročež navrhuju tuto debatu uzavřít :-)

džouns 30.01.2007, 16:05:54
e*v: jasně, že souhlasíš, tohle pošťouchnutí přenechám bez povšimnutí :-)

Dv a Zv: jasně, že si můžeš psát, co chceš, je to tvůj blog.. a my jsme tvoji čtenáři, které překvapí, když přijde takový záchvat dštění síry... pamatuju na jeden obdobnej – prison break.... Koukni se na svoji oblíbenou IMDB... Chápu, že jako exakta :-) tě závěrečná pointa otrávila, já bych taky radši, kdyby to skončilo jinak... Ale takhle spláchnout ten zbytek je prostě nesmysl :)

mimochodem... viva 30.01.2007, 17:22:08
...já jsem viděla Obsluhoval ... za plnotučno - a stejně jsem byla rozčarovaná. stylizace je stylizace, ale mi to přišlo, že to místy neustálo balanc na hranici kýče. a ty digitální triky byly trapné - dříve přece žádné takové berličky nepotřeboval. nejpovedenějším trikem bylo zmenšení nosu (pomocí draní peří ve vězení) hlavního představitele :))

Přidání komentáře...

Nick nebo jméno:

E-mail:

URL vašich stránek:

Nadpis:

Váš vzkaz:
Zpátky v červeném

 

na úvod

<$BlogMotto$>

 

O autorovi

 

----------

témata

Kulturní ozdravovna
Ostatní kecy
Fotoblog
Veršovánky
Links und rechts
Výkřiky do větru
Cestování
Z domu a bytu
Hloubení
Recepty

 

----------

žiju i jinak

www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from zwire. Make your own badge here.

zwire's Profile Page

[title]

 

četl jsem a čtu

 

----------

kudy kam

// adbar / anjin-san / bsk / draculka / džouns / edgar / e*v / e-rasi / gotcha / chinin / chloé / jmf / keny / léna / lia / liefhebber / maler / / mechanik / nau / paželv / smilla / (sf) / trittico / tworbo / vím kdo / vlna

// týna

// sonia

 

----------

archivy

srpen 2007
červenec 2007
červen 2007
květen 2007
duben 2007
březen 2007
únor 2007
leden 2007
prosinec 2006
listopad 2006
říjen 2006
září 2006
srpen 2006
červenec 2006
červen 2006
květen 2006
duben 2006
březen 2006
únor 2006
leden 2006
prosinec 2005
listopad 2005
říjen 2005
září 2005
srpen 2005
červenec 2005
červen 2005
květen 2005
duben 2005
březen 2005
únor 2005
leden 2005
prosinec 2004

 

----------

různé

vzkaz

mail

icq 15564746

hodnocení

rss

rss komentáře

Counter

[CNW:Counter]

bloguje.cz