kocicka.net fanda zwíře old zwíře
zwíře

16.12.2005

Místo, kde se zrodili Beatles

a kde je na katedrále chrlič s plynovou maskou...

Pokud nějaké město připomíná Ankh Morpork Terry Pratchetta, tak je to jistě Liverpool. Mnohem víc než Londýn, který je sice neuvěřitelně kosmopolitní, ale ve své velikosti je spíše malým státem. A mnohem víc než Dublin, který je spíše kontrastní.

V Liverpoolu si v anglikánské katedrále klidně koupíte publikaci o návštevě Jana Pavla II. v Anglii, cestou na autobus minete misijní metodistické středisko postříkané sgrafity a z židovské synagogy uvidíte vystupovat úplně normální středostavovskou Angličanku. Pokud hledáte kostel určitého křesťanského směru, určitě ho zde najdete. A nejen křesťanského, protože Liverpool má zřejmě nejstarší China Town na světe (takže zde najdete i čínské křesťanské misijiní středisko). Zatímco v Dublinu všude vidíte anglicko-keltské nápisy, ve zdejším China Townu jsou to anglicko-čínské.

„Odvěkou“ dominantou města je místní anglikánská katedrála. Vypadá jako z viktoriánské doby, ale datem dokončení je mladší než katolická katedrála (1967), která paradoxně vypadá mnohem moderněji. Anglikánská katedrála se začala stavět v roce 1904, tedy na úplný záver koloniální éry, dokončena byla v roce 1974, kdy ji vysvětila královna. Už v době plánování muselo jít o neuvěřitelně megalomanský projekt, který byl datem dokončení jenom absurdně podtrhnut. Jak praví česká, amatérsky přeložená brožurka, "área" katedrály je 9687 metrů čtverečních, které jsou většinu času neuvěřitelně nevyužité.

Někteří tvůrci si zřejmě absurditu situace uvědomovali, takže sochy na katedrále nejsou pouze ztelesněním božího vnuknutí, ale najdete zde chrlič s plynovou maskou a sbíječkou a chrlič v letadle. „Nikdo“ neví, jak se to na svatostánek mohlo dostat, ale jednou už to tady je a nic se s tím nedá dělat.

V Beatles muzeu konečně dostáváme znamení, že se oslavy Lennonovy smrti budou konat. Jak paradoxní oslavovat znovu smrt. Na Johnovu počest se vypustí stovky, možná tisíce balónku s připojenými vzkazy. Házím peníze do kasicky na charitu a píšu vzkaz za nás za oba, ať je nějaká legrace. Paradoxní je, že vypouštení balónků v pravé poledne neuvidím, protože Láska už koupila na čtvrtek lístky do Manchestru. Očekával jsem oslavy večer, ale jsou dříve.

Prohlídka muzea Beatles Story trvá střízlivého času dvě hodiny. Žádné muzeum českosocialistického střihu, ve kterém se akorát nudíte. Naopak vás čeká interaktivní prohlídka se všemi vymoženostmi moderní doby. I když místy je té interaktivity až príliš, když se na vás valí výklad ze sluchátek, ukázka z televize na stěně a ješte do toho hraje píseň z další části prohlídky.

Pomasírovaní zážitky Beatles, Lennonovými ideály a Paulovými zásadami vás vypustí na začátek, do obchodu se suvenýry, kde si jenom opravdový necita nic nekoupí. Minimálne si mužete nechat v automatu preřazit jednu penny za cenu dvaceti penny na plíšek s logem výstavy.

Pro skutečné fanoušky není na výstavě nic nového, pouze se opakují známé skutečnosti, ale pro ty, co se naposledy Beatles zabývali někdy před deseti či více lety, jako já, je prohlídka příjemným osvežením paměti.

Večer zapadáme do zdejší studentské hospody, ve které kupodivu nemají žádné britské pivo. Vlastne skoro každá zdejší hospoda je studentská. Tři zdejší Univerzity, a pouze jedna pravá, tradiční, vytvářejí z Liverpoolu skutečné vysokoškolské město. Snad se to podaří, protože průmysl si své období slávy již odstál. V hospodě Metropolitan čepují český Staropramen, australské XXXX, irský Guinness a ješte neco Belgického (že by Antoon?). Po jednom australském začne přímý přenos Manchester United v. Benefícia Lisabon v Lize mistrů a nás přestává bavit překřikovat fanoušky, kterých kupodivu moc není. U nás by byla hospoda s velkoplošnou projekcí plnější.

Už dveře do další hospody působí hodně tradične. Hostinský na dotaz, jaké má anglické pivo vytahuje malé skleničky a dává nám ochutnat tři vzorky. Vybírám 8% porter Choccolate Frog, černé težké pivo s výraznou karamelovou příchutí, a přesouváme se dozadu k jukeboxu. Ani není třeba do něj cpát peníze. Come As You Are, Epic, Ozzy a zase Come As You Are. Rozebíráme současné trendy psychologie, zvládání obtížných pacientů až se pomalu náš čas nachyluje. Anglické hospody jsou příjemné, ale mnohem víc zakouřené než irské, i když stále méne než ty naše.

Doprava v Liverpoolu a okolí je o dva chlupy lepší než doprava v Dublinu a Irsku, ale stále o hodně horší než doprava u nás. Tedy, jak se to vezme. Na rozdíl od Dublinu na zastávce často najdete jízdní řád a pokud ho tam najdete, objevíte také časy odjezdu ze zastávky. Tedy časy, kdy by tudy měl autobus jet. Ale stejně neexistuje něco jako centrální plán zdejší autobusové dopravy. Prostě to musíte vědet. Pokud to nevíte, jste cizinec. Pak vás nemůže překvapit, že jízdenka do Southportu stojí 1,4 libry, ale zpátky do Liverpoolu již 1,8.

Ráno...

„Ano, tady to je, mladý muži, jste tu správně,“ povídá mi starší pán. Překvapuje mě, že místní ještě stále neomrzelo upozorňovat turisty na zajímavosti. „A je tam i Cavern, ten otvírá za pár minut.“ Blíží se jedenáctá a já přicházím do Matthew Street, místa, kde se zrodili Beatles. Jak říká špatně přeložený průvodce Lonely Planet „čtyři vlasatí Liverpoolané založili kapelu, která se stala trošičku populární.“ Což v překladu do lidštiny znamená, že slovu Beatlemánie trvalo pouhé dva roky, než se dostalo do Encyklopeide Britanica.

Matthew Street je výborný marketingový tah. Kdysi špinavá díra, kde se po po ztemnělých uličkách proháněly krysy a ve špatně větraných sklepních klubech zněl mersey beat, nyní turistická atrakce první velikosti. Lennonova socha v životní velikosti, Cavern Pub, klub The Cavern zrekonstruovaný z původních cihel poté, co ho v sedmdesátých zbourali. Cestou dolů do klubu si připadáte jako na tripu, protože musíte sestoupit tři patra, která vypadají naprosto stejně až vůbec nevěříte, že nejdete do nějaké díry pekelné. A Matthew Street pokračuje nákupním centrem Cavern, sochou Beatla, nejlepším Beatles Shopem... A na konci by měla být socha Eleanor Rigby, která je bohužel momentálně zastavěná lešením.

Pokud jdete dále podle příručky, postupně potkáte všechny vzpomínky na Beatles. Sochu, pod kterou se John a Cynthia scházeli, obchod, kde pracoval George, sídlo rozvážkové služby, kde si přivydělával Paul... A samozřejmě další místa, kde Brouci vystupovali. Cestou rozhodně neminete Britannia Adelphi Hotel, kde kdysi přespávali cestující zámořských plaveb, nyní místo, kde se nejčastěji konají každoroční setkání fanoušků Beatles – v srpnu.

V plánu cesty je dokonce zahrnuta zdejší katolická katedrála R. C. Cathedral neboli Metropolitní katedrála našeho pána Krista. Možná proto, že je v ní restaurace a toalety. Jak říkají místní, je to místo pro ty bláznivé Iry, kterých je ve městě víc než dost. Papežova odpalovací rampa, jak také místní přezdívají katedrále je všechno jen ne fádní. Její „koruna“ váží 2000 tun a je tvořena ocelí a skleněnou vitráží.

A to je vše. Místním je sice špatně rozumět, ale musím říct, že mi to jejich šory laf bude chybět, podobně jako jejich prapodivný pozdrah "Hi there, how are you?".

(Ostatní kecy) 16. prosince 2005, 1:50, Komentáře (0)

Komentáře

Přidání komentáře...

Nick nebo jméno:

E-mail:

URL vašich stránek:

Nadpis:

Váš vzkaz:
Zpátky v červeném

 

na úvod

<$BlogMotto$>

 

O autorovi

 

----------

témata

Kulturní ozdravovna
Ostatní kecy
Fotoblog
Veršovánky
Links und rechts
Výkřiky do větru
Cestování
Z domu a bytu
Hloubení
Recepty

 

----------

žiju i jinak

www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from zwire. Make your own badge here.

zwire's Profile Page

[title]

 

četl jsem a čtu

 

----------

kudy kam

// adbar / anjin-san / bsk / draculka / džouns / edgar / e*v / e-rasi / gotcha / chinin / chloé / jmf / keny / léna / lia / liefhebber / maler / / mechanik / nau / paželv / smilla / (sf) / trittico / tworbo / vím kdo / vlna

// týna

// sonia

 

----------

archivy

srpen 2007
červenec 2007
červen 2007
květen 2007
duben 2007
březen 2007
únor 2007
leden 2007
prosinec 2006
listopad 2006
říjen 2006
září 2006
srpen 2006
červenec 2006
červen 2006
květen 2006
duben 2006
březen 2006
únor 2006
leden 2006
prosinec 2005
listopad 2005
říjen 2005
září 2005
srpen 2005
červenec 2005
červen 2005
květen 2005
duben 2005
březen 2005
únor 2005
leden 2005
prosinec 2004

 

----------

různé

vzkaz

mail

icq 15564746

hodnocení

rss

rss komentáře

Counter

[CNW:Counter]

bloguje.cz