kocicka.net fanda zwíře old zwíře
zwíře

30.04.2007

Polsko 2007 (1)

Polsko, to je hlavně pivo, tedy piwo, potom pivo grzane, tedy piwo se sokem. A to se sokem malinovým (malinowym), zázvorovým (imbirowym), borůvkovým (jagodowym), jahodovým (truskawkowym) nebo kávovým (kawowym).

Polsko, to jsou také nekonečné roviny plné vesniček, které přecházejí jedna v druhou, s cestami, které pamatují ještě císaře pána, na kterých se jezdí tak asi 100 km/h bez ohledu na místo.

Polsko je země decimovaná střídavě všemi možnými mocnostmi, Němci, Rusy, nacisty, komunisty a momentálně šílenými bratry Kacyńskými.

Polština je jazyk, kde se některé hlásky zapisují dvěma písmeny (sz, cz, tedy š a č), některé dvojhlásky se zapisují jedním písmenem (ą nebo ę, tedy ou a en) a některé pro nás typické hlásky se naprosto jinak čtou (ó jako u). (Pán, co tohle spáchal, byl na jednom vývěsním štítu v Lublinu, ale jeho jméno si nepamatuji.)

Polština je jazyk, kde láska nebeská znamená modrá tyč a jahoda je borůvka.

Ale až na pár detailů je Polsko zajímavá země a až přepíšu své zápisky a upravím fotky, hodím je sem, třeba to někoho bude zajímat. 

(Cestování) 30. dubna 2007, 22:14, Komentáře (8)

20.04.2007

Telegraficky

Bývalý šéf se bude rozvádět. Podruhé. "ad rozvod: nejak uz to neklape a ztratil jsem iluzi ze bude"

Z týdne doma se vyklubaly docela galeje, na práci mi zbylo 1,5 dne. Ale zato jsem toho stihnul dost.

Zítra mám malou "stáž" v Mateřské školce a pak jedeme k rodičům. Další dne do Polska. Deset dní, naše nejdelší dovolená.

Změnil jsem čtečku. Bloglines měly výpadek, tak jsem se podíval na google reader a nové rozhraní mě přesvědčilo.

Alergie buď zmizela (tuším ve středu) nebo jsem si zvládl vytvoři "hladinu" Xyzalem. Ve stejný den jsem "objevil", že moje špatné dýchání nebude astma, ale lehký zánět. Naordinoval jsem si Bioparox a zatím se to zlepšuje.

Pošťáci mají "zlodějské značky" na doručovacích lístcích. "Co znamená ta značka vpravo nahoře vedle PK."
"Tenhle trojúhelníček? To znamená vybrat peníze, ale po důvodech nepátrejte, to je složité."
Tak jsem akorát zaškrtnul, že jsem byl v době doručení doma.

Život je fajn. 

(Ostatní kecy) 20. dubna 2007, 21:19, Komentáře (2)

16.04.2007

Smutně o svatbách

"Když Švagrová dostala na stůl polívku, šla si stěžovat, že dostali jenom jeden talíř. Vůbec nepochopila, že mají jíst společně," povídá Nestorka. "Samozřejmě, že jim to nevydrželo, do dvou let se rozvedli." Inu porušování svatebních zvyků se nevyplácí.

Unesli nevěstu, ale ženich se nenechal vyrušovat od svého svatebního daru, soupravy malý železničář a spolu s dalšími provádí taneční kreace.

"A už byla cikánka?"
"Co je cikánka?"
"Vy neznáte cikánku? To je zvyk, který se drží hlavně na Moravě. Přijde cikánka s dítětem k ženichovi a přesvědčuje ho, že je jeho a že by měl na něj začít platit. ... Většinou je to nějaká kamarádka. Kdyby to byla reálná cikánka, to by trochu zavánělo diskriminací menšin..."

"To je krásná kytice. To mě manžel žádnou kytici nedal. Měl ji zajít koupit, ale tak dlouho to všechno zdržoval, až bylo jasné, že to nestihne. A taky nestihnul. No a to jsme spolu 24 let," povídá Nella.
"To moje moje snacha ta dostala od ženicha nádhernou svatební kytici, ale jak ji uviděla, tak se rozbrečela. Prý by chtěla karafiáty, protože si vždycky představovala, že se bude vdávat s nádhernou kyticí karafiátů. Říkali jsme jí, děvče, karafiáty se dávají na pohřeb. A ona ne, postavila si hlavu, že chce karafiáty. Tak je dostala. No a dopadlo to špatně, do dvou let se rozvedli."

Sobota strávená na svatbě, na nákupech, doma a na svatbě byla příjemná, i když ke konci už mě alergie tak klátila, že jsem se ani nedokázal soustředit. Nějak zatím nedokážu odhadnout správné kombinace léků. Poté, co jsem kompletně vysadil Symbicort, tedy kortikoidy, je ve hvězdách, jak se dále léčit. Určitě se nechci do konce života cpát hormony, i když v malých dávkách. Alergologové se s tím nijak zvlášť nepářou, oni problémy většinou nemají.

První den své dovolené jsem zahájil cestování po městě. Školení, zastávka ve studiu, cesta domů, cesta do MŠ, porada, kuchyňské studio, cesta domů, třídění dokladů, cesta na nákup. To je přesně syndrom ženy v domácnosti — nic pořádně nestihne, ale stráví tím celý den. Ale přece jenom jsem něco stihnul, aspoň, že tak.

(Ostatní kecy) 16. dubna 2007, 23:01, Komentáře (4)

12.04.2007

Jsme socky?

Jsme socky, když nechceme dát dvě stě tísíc za malou kuchyň? Trochu mě tenhle umělý kult kuchyňských studií unavuje. Přijde mi to snobské a zcestné. Vypláznete dvě stě a dostanete šunt, který se za pár let začne rozpadat. Neplatíte ani značku, ani kvalitu a když vidíte, za kolik prodávají neznačková studia, vidíte stoprocentní zisky.

Takže první zpráva: Koryna 85 tisíc korpus, plus 10-15 tisíc montáž, plus říkali takových 80 tisíc spotřebiče. A plus takové drobnosti jako odpadkové koše, držáky a podobné. Přijde taková cena někomu normální?

Pomalu jsem začal vytvářet slovníček kuchyňských studií. Kdysi jsem vytvořil podobný slovníček realitních agentů, tak teď je čas na kuchyňská studia.

Nevím, jestli jsem unavenější z výběru kuchyně nebo z alergie. Už jsme připraveni dělat kuchyň po částech, protože takhle drahé to prostě není. Nemá někdo zajímavý tip na truhláře, vzduchotechniky nebo elektrikáře? Zaměření a projekt už máme dotažené, tak můžeme začít. A pracovní desku asi taky máme.

(Ostatní kecy) 12. dubna 2007, 14:09, Komentáře (10)

10.04.2007

Cesta na Karlštejn

Alergikovo jaro je tady

(Ostatní kecy) 10. dubna 2007, 23:46, Komentáře (7)

6.04.2007

Háma nebyl fáma, doprdele s váma

aneb takhle ničit charismatickou postavu

(Kulturní ozdravovna) 6. dubna 2007, 16:43, Komentáře (10)

Úterý

Ráno tramvají na Hellichovu. Na vyučování mi přijde polovina studentů a já stále víc zjišťuji, že předměty VOŠ se navzájem překrývají. Takže studenti jsou třetí rok na nástavbě téměř zbytečně. To jsem věděl už na začátku roku, ale teď si to ověřuji v praxi.

Do Holešovic na trochu práce (práce je určitě nepočitatelná) a pak tramvají na Smíchov, kde jsem měl mít schůzku k nové práci, která se nakonec nekoná. Takže si nechám aspoň vyfotit foťák do článku a jedu zpátky do práce. Sledovat poslední dobou Tady je Trautenbergovo, kdy šéf z ničeho nic zvolá Všichni sem, mám důležitou novinu, a pranic ho nezajímá, že ostatní mají taky práci je už pouze směšné. Začíná mi být nevolno, ale to je jenom nevyvětraný vzduch. 

Cestou domů se stavuji v Delvitě a jak jsem z práce úplně vyšťavený, kupuji jedno v plechovce a téměř na ex ho vypiju. Tramvaj mi jede téměř hned a já toho využiju, protože ještě něco mám a času není nazbyt.

Doma v Nuslích udělám večeři a čekám, jestli se ozve Chřestýš. Kupodivu se ozve až když povečeřím, takže tramvají ještě jednou na Smíchov. Mám pocit, že celý den akorát cestuji mezi třemi částmi města.

V JetSetu jdeme hned k věci, vyjasníme názory, probereme problematiku a zaujmeme stanoviska. Jinými normálními slovy řečeno, máme podobné představy a na závěr si plácneme. Ano přátelé, vracím se do Mateřské školky. Ale nevstupuji do stejné řeky, jako grafik jsem skončil.

Další dobrá zpráva přišla dnes. Lord Helmet na týden a více mizí do Hong Kongu, což v praxi znamená, že přijede první den mé dovolené, takže se v práci už nepotkáme. 

(Ostatní kecy) 6. dubna 2007, 0:41, Komentáře (2)

2.04.2007

Jesenickou krajinou

České dráhy udržují člověka ve střehu. Stačí chvíli nesledovat jejich "vylepšení" a přijdete o dvě stovky. Když po mě chtěli za rezervaci na mezistátní rychlík 86 korun, chápal jsem to jako příplatek za speciální vlak. Dvířka potom kupovala lístky a opět platila 86 korun za rezervaci na IC. Ale když si v pokladně řekli o stejnou částku za rezervaci na rychlík, zpozorněl jsem.

"To je teď normálně, když nemáte In-kartu," informovala mě obsluha a ve mě to začalo vřít. "Pokud ji máte, tak je to stále 30 korun."
"A na kilometrickou bankku ta sleva není?" zeptal jsem se naivně. Samozřejmě, že není, je pouze na In-kartu, která stojí 600 korun na tři roky. Bryskně jsem spočítal, že při čtyřech rezervacích za rok se mi to vrátí.

Dokonce není špatné jezdit na In-kartu normálně vlakem, je to asi stejně výhodné jako na kilometrickou banku. Ovšem s výjimkou mezinárodních rychlíků, u kterých se při koupení jízdenky na In-kartu platí příplatek, ale na kilometrickou banku ne. Ve výsledku vás tak České dráhy donutí pořídit kilometrickou banku i in-kartu. Ale to byla jediná drobná vráska víkendu (pokud nepočítám standardně zpožděné vlaky).

Na Rejvízu kolem mechového jezírka se stále ještě drží sníh, ale krajina už voní jarem, dokonce se objevují první motýli. Tentokrát nebyla mlha jako před rokem a půl, ale slunečno. Bohužel polední protisvětlo nedovolovalo fotit. Bratr jako průvodce se nijak neomezoval, na cestu si zavdal rumu a k polívce ještě jeden a k tomu pivo. Docela si užíval, že nemusí řídit, i když jinak řídí rád a rychle. Hlavně rychle.

Na Biskupské kupě téměř na česko-polské (či slezsko-polské) hranici naopak žádný sníh nebyl, i když je toto místo výše než Rejvíz. Rozhledna Biskupská kupa byla zřízena k 50letému výročí panování Františka Josefa I. a na tomto místě byl zřízena i první poštovna na území Moravy. K občerstvení vám u vstupu nabídnou pouze svařák nebo lahváče, ale cesta tam za výhled z vrchu stojí. Za dobré viditelnosti se podíváte až do Tater nebo Beskyd. My měli štěstí, že jsme zahlédli aspoň Praděd.

Na Koberštejně tentokrát mlha nebyla. Cestou z Horního údolí (kde je úžasný kamenný kostel sv. Jana Křtitele) jsme místy šli po zbytcích sněhu, ale počasí bylo ukázkově jarní. Na vrcholku zříceniny foukalo, ale výhled na smrky obsypané šiškami, které dodávaly do zeleně zajímavý hnědý akcent, byl exkluzivní. Už brzy se objeví čersvá zeleň, ale zatím bylo jaro pouze ve vzduchu.

Od sv. Jana Křtitele (zpátky v údolí) vycházely pouti ke kostelu P. Marie Pomocné, která je vzdálená šest kilometrů. Dnes je obvyklejší přijet cestou ze Zlatých hor a nechat auto hned u cesty a zbylé dva kilometry k novému kostelu dojít pěšky. Línější poutníci mohou přijet téměř až do kostela a nechat vozidlo padesát metrů od brány. Nový kostel z 90. let nepůsobí moderně ani pěkně, je takovou ukázkou nevzrušivé architektury.

Poledne

Kousek od odbočky ke kostelu P. Marie Pomocné (Maria Hilf) je nepřístupný vytěžený lom. Podobných lomů bude v okolí víc, protože ještě v současné době funguje následník dřívějších rudných dolů. Ostatně těžba byla záminkou pro zbourání původního poutního kostelu Maria Hilf. Evidentně to byla pouze záminka komunistů, protože na místě kostala se nikdy netěžilo, ani se to nechystalo.

A potom už jenom tradiční obžerství u rodičů, moravská pálenka a finská sauna. Po takovém výletě není nic lepšího.

(Ostatní kecy) 2. dubna 2007, 20:48, Komentáře (5)

Zpátky v červeném

 

na úvod

<$BlogMotto$>

 

O autorovi

 

----------

témata

Kulturní ozdravovna
Ostatní kecy
Fotoblog
Veršovánky
Links und rechts
Výkřiky do větru
Cestování
Z domu a bytu
Hloubení
Recepty

 

----------

žiju i jinak

www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from zwire. Make your own badge here.

zwire's Profile Page

[title]

 

četl jsem a čtu

 

----------

kudy kam

// adbar / anjin-san / bsk / draculka / džouns / edgar / e*v / e-rasi / gotcha / chinin / chloé / jmf / keny / léna / lia / liefhebber / maler / / mechanik / nau / paželv / smilla / (sf) / trittico / tworbo / vím kdo / vlna

// týna

// sonia

 

----------

archivy

srpen 2007
červenec 2007
červen 2007
květen 2007
duben 2007
březen 2007
únor 2007
leden 2007
prosinec 2006
listopad 2006
říjen 2006
září 2006
srpen 2006
červenec 2006
červen 2006
květen 2006
duben 2006
březen 2006
únor 2006
leden 2006
prosinec 2005
listopad 2005
říjen 2005
září 2005
srpen 2005
červenec 2005
červen 2005
květen 2005
duben 2005
březen 2005
únor 2005
leden 2005
prosinec 2004

 

----------

různé

vzkaz

mail

icq 15564746

hodnocení

rss

rss komentáře

Counter

[CNW:Counter]

bloguje.cz